Jesteś tutaj:

"Między nami. Szukamy śladów naszej przeszłości"

11367
Nagrodzeni w projekcie

Już wiemy, co się stało z szablą dziadka Wacława Kowalewskiego. Wiemy, dlaczego w jednej z radzymińskich rodzin podczas uroczystych obiadów recytowano wiersze o Józefie Piłsudskim. W piątek 15 listopada w Miejskiej Sali Koncertowej rozdaliśmy nagrody uczestnikom projektu „Między nami. Szukamy śladów naszej historii”.

Na konkurs wpłynęły 22 prace wykonane przez 84 uczniów radzymińskich szkół.

Najmłodszym uczestnikiem projektu był Staś Wardakowski, uczeń I klasy Szkoły Podstawowej nr 1 w Radzyminie. Staś, wraz ze swoim Zespołem Badaczy Lokalnych, zdobył III nagrodę w konkursie. To właśnie ten zespół przygotował prezentację dotyczącą Wacława Kowalewskiego, uczestnika wojny polsko – bolszewickiej 1920 roku. Pan Wacław w 1944 roku, kiedy do jego domu przyszli żołnierze Armii Radzieckiej, z obawy o bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny ukrył szablę, która towarzyszyła mu w 1920 roku. Do dzisiaj szabla nie została odnaleziona. Ale próby jej znalezienia podjął historyk Władysław Kolatorski. W poszukiwaniach będzie mu towarzyszył Staś Wardakowski.

W okresie PRLu w jednej z radzymińskich rodzin 15 sierpnia była obowiązkowa msza święta, po której rodzina spotykała się przy obiedzie. Ale nie był to zwyczajny obiad, ponieważ przy stole co roku tego dnia członkowie rodziny recytowali wiersze o Józefie Piłsudskim. Zespół Badaczy Lokalnych ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Radzyminie, który przygotował na konkurs krótki film z inscenizacją rodzinnego obiadu, zdobył II miejsce w konkursie. Zespól pracował pod okiem p. Edyty Kuźkowskiej.

Nagroda za zajęcie I miejsca powędrowała do twórców filmu, w którym usłyszeliśmy trzy historie: opowieść o śmierć praprababci podczas walk o Radzymin w 1920 roku, opowieść o uczestniku walk w 1920 roku pradziadku Tadeuszu Popławskim i historię pradziadka Mariana Laskowskiego, który uratował od niechybnej śmierci Kasztankę - ukochanego konia Józefa Piłsudskiego. Praca została przygotowana przez uczniów Zespołu Szkół Techniczno-Zawodowych w Radzyminie pod okiem p. Miłosławy Regulskiej.

WYNIKI KONKURSU

Wyróżnienia:
SZKOŁA PODSTAWOWA W ZAŁUBICACH - „Historia Wacława Radomskiego”. Praca przygotowana przez uczniów: Michał Bylaka, Nikodema Rowickiego, Sebastiana Piątka, Jakuba Kostrzewę pod opieką p. Tomasza Pałaszewskiego.
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 2 W SŁUPNIE – „Projekt Niepodległa”. Praca przygotowana przez uczniów: Oliwię Banach, Alicję Smoczyńską, Amelię Kowalską i Bartłomieja Kowalskiego pod opieką p. Grzegorza Jelenia.
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1 W RADZYMINIE - „Nadanie honorowego obywatelstwa Radzymina p. Józefowi Kowalskiemu, uczestnikowi wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku”. Praca przygotowana przez: Małgorzatę i Alicję Kostrzon pod opieką p. Władysława Kolatorskiego.
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1 W SŁUPNIE - film o uczestniku wojny polsko – bolszewickiej, którego rodzina nadal mieszka w Radzyminie, p. Tadeuszu Popławskim. Praca przygotowana przez Natalię Jakubowską, Marikę Błażejczyk, Oliwię Kurowską, Weronikę Wojdę pod opieką p. Doroty Ziomek.
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1 W SŁUPNIE – „Wywiad z Janem Wnukiem”. Praca przygotowana przez Bartosza Dobrzenieckiego, Magdę Sakowską, Aleksandrę Uchańską, Weronikę Wyrwich pod opieką p. Doroty Ziomek.
SZKOŁA PODSTAWOWA W CIEMNEM – „Tajemnice szkolnej kroniki”. Praca przygotowana przez Justynę Gierę, Julię Kuszmierek i Kacpra Mirończyka pod opieką p. Moniki Kowalik.

Nagrody specjalne:
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1 W RADZYMINIE – „Dąb wolności”. Praca przygotowana przez Alana Więcka, Fryderyka Wardakowskiego, Adama Popławskiego, Bartosza Brzozowskiego, Mateusza Andrasika pod opieką p. Grzegorza Jelenia.
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1 W SŁUPNIE – „Kpt. Downar – Zapolski”. Praca przygotowana przez Dawida Puławskiego, Karola Świdwę, Oliwiera Zawadzkiego i Oskara Zawadzkiego pod opieką ks. Jacka Majbrodzkiego.
III miejsce:
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1 W RADZYMINIE – „Wacław Kowalewski”. Praca przygotowana przez Lenę i Stasia Wardakowskich, Ziemowita Kowalewskiego, Darię Ziółkowską, Wiktorię Stankiewicz pod opieką p. Władysława Kowalewskiego.
II miejsce:
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 2 W RADZYMINIE – „Rodzinny obiad”. Praca przygotowana przez Edytę Gajewską, Krzysztofa Pękalę, Emilię Sołowiej, Izę Maroszek, Wiktorię Jarzębską, Eryka Leguckiego pod opieką p. Edyty Kuźkowskiej.
I miejsce:
ZESPÓŁ SZKÓŁ TECHNCZNO-ZAWODOWYCH W RADZYMINIE – „Trzy historie”. Praca przygotowana przez Aleksandra Miszczaka, Małgosię Popławską i Olafa Nerło pod opieką p. Miłosławy Regulskiej.

Laureatom gratulujemy!


Co się stało z szablą dziadka Wacława?

Dlaczego przy niedzielnym obiedzie w jednej z radzymińskich rodzin recytowano wiersze o Józefie Piłsudskim? Czy w Arciechowie nadal żyje rodzina podporucznika Radomskiego, który poległ w bitwie pod Radzyminem? Co się stało z szablą dziadka Wacława?

O tym m.in. opowiadają prezentacje uczniów ze szkół miasta i gminy Radzymin, które powstały w ramach projektu "Między nami. Szukamy śladów naszej przeszłości". Przez kilka tygodni uczniowie, którzy przystąpili do projektu, wcielali się w role dziennikarzy śledczych. Szukali śladów osób zaangażowanych w wydarzenia, które rozegrały się w Radzyminie w 1920 roku. Zbierali dokumenty, wspomnienia, fotografie.

W efekcie powstało ponad dwadzieścia prezentacji i krótkich filmów. Prace pokazują przechowywane w archiwach domowych pamiątki po bohaterach, odkrywają rodzinne historie, rejestrują to co zachowało się w pamięci.

Wszystkie prace zostały już ocenione przez komisję konkursową. Ogłoszenie wyników 15 listopada o godz. 10.00 w Miejskiej Sali Koncertowej w Radzyminie.








Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Radzyminie podczas wizyty w domu p. Kowalewskich




Urodziłem się 18 grudnia 1899 r….

Tak swój życiorys rozpoczynał Tadeusz Popławski. Kiedy pisał te słowa miał już 92 lata. Pozostawił po sobie rękopis i kilka dokumentów. I pamięć. Pamięć o człowieku, który walczył w 1920 roku.
O pradziadku Tadeuszu Popławskim dowiemy się więcej z prezentacji, którą w ramach projektu „Między nami. Szukamy śladów naszej przeszłości” przygotowuje ze swoimi szkolnymi kolegami Małgosia Popławska, jego prawnuczka.










Na zdjęciu uczniowie Zespołu Szkół Techniczno – Zawodowych w
Radzyminie, uczestnicy projektu „Między nami. Szukamy śladów naszej
przeszłości” fot. A.N.










  Wśród pamiątek po Tadeuszu Popławskim zachował się m.in. własnoręcznie napisany życiorys fot.A.N.





Uczniowie Zespołu Szkół Techniczno – Zawodowych w Radzyminie przygotowują kilka prac w ramach projektu. Pracują pod okiem p. Miłosławy Regulskiej. Będzie więc film o pradziadku Popławskim, ale być może uda się także odszukać miejsce, w którym gen Józef Haller wręczał krzyż Virtuti militari porucznikowi Stanisławowi Szymańskiemu.


Po śladach przeszłości
Co kryją albumy fotograficzne naszych dziadków? Czy gdzieś w zakamarku pamięci zachowało się wspomnienie ciotecznego pradziadka w mundurze z 1920 roku?

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Radzymin rozpoczęła realizację projektu pt. „Między nami. Szukamy śladów naszej historii”. Chcemy wydobyć i zachować w lokalnej pamięci społecznej sylwetki osób – mieszkańców naszego miasta i gminy - zaangażowanych w wydarzenia, które rozegrały się pod Radzyminem w 1920 roku. Zespoły Badaczy Lokalnych, w skład których wejdą uczniowie radzymińskich szkół, nauczyciele, a także rodzice, którzy będą chcieli się zaangażować, będą poszukiwać dokumentów, fotografii, wspomnień dot. osób i zdarzeń 1920 roku. Chcemy także utworzyć archiwum związane z kultywowaniem przez mieszkańców kolejnych rocznic bitwy 1920 roku, szczególnie w okresie PRL.

Zapraszamy wszystkich Państwa do naszego projektu. Jeśli chcecie podzielić się swoimi wspomnieniami, macie w swoich prywatnych archiwach zdjęcia, dokumenty – chętnie wysłuchamy Waszej opowieści. Zadzwońcie lub napiszcie. Przejdźmy wspólnie tę podróż po śladach naszej przeszłości.

Czekamy na Państwa telefony i listy.

Agnieszka Nowińska, koordynatorka projektu
tel.: 506 196 949
anowinska@bibliotekaradzymin.pl

Partnerami w projekcie są: Urząd Miasta i Gminy Radzymin, Międzyszkolny Klub Historyczny im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej oraz Szczep 9 Radzymińskich Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych Labirynt.
Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.