Jesteś tutaj:

Szlakiem wiktorii. Radzymin i jego mieszkańcy w drodze do zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej

7672
Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego "Koalicje dla Niepodległej"
W październiku 2020 roku Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Radzymin zakończyła realizację  projektu „Szlakiem wiktorii. Radzymin i jego mieszkańcy na drodze do zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej”, współfinansowanego przez Biuro Programu Niepodległa, realizowanego w partnerstwie z Hufcem Wołomin Chorągwi Stołecznej ZHP i Urzędem Miasta i Gminy Radzymin. Projekt zakładał cykl działań mających na celu zwiększenie świadomości mieszkańców Radzymina na temat wojny 1920 r., w szczególności Bitwy Warszawskiej, a także aktywizowanie pamięci lokalnej  mieszkańców, dotyczącej postaw i działalności społeczności miasta w czasie Bitwy. Projektując pogłębioną ofertę edukacyjną przedstawioną w atrakcyjny sposób, szczególnie zależało nam na zaangażowaniu mieszkańców. W ramach projektu podjęliśmy współpracę z lokalnymi stowarzyszeniami i mieszkańcami.
Pierwszym owocem współpracy z lokalnymi historykami była wystawa, której znaczącym elementem jest charakterystyka wydarzeń związanych z obroną Radzymina: bitwa pod Słupnem, bitwa pod Wólką Radzymińską i pod Mokrem oraz przypomnienie postaci żołnierzy biorących udział w działaniach na terenie gminy Radzymin. Wystawa składa się z 20 tablic z informacjami dotyczącymi Bitwy Warszawskiej, które zawisły w sierpniu 2020 r. przy Cmentarzu Poległych 1920 r w Radzyminie, gdzie odbyły się główne uroczystości. Wystawa pozwoliła mieszkańcom poszerzyć wiedzę na temat wydarzeń związanych z Bitwą, co ułatwił katalog towarzyszący ekspozycji.

Bazując na wiedzy historycznej, zawartej na tablicach przygotowaliśmy historyczny konkurs on-line (sierpień-wrzesień 2020 r.), dotyczący wydarzeń związanych z wojną 1919-1921. Wszystkie osoby, które bezbłędnie odpowiedziały na pytania, zostały nagrodzone. Cyfrowa forma działania oraz atrakcyjne nagrody pozwoliły na szersze uczestnictwo mieszkańców w konkursie – wzięło w nim udział ponad 200 uczestników.

W sierpniu Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Radzymin wydała audiobook, w którym Adam Ferency czyta fragmenty tekstów literackich traktujących o wojnie polsko-bolszewickiej, a w szczególności o Bitwie Warszawskiej.

15 sierpnia 2020 roku zorganizowaliśmy także wieczór słowno-muzyczny Piotra Rubika. Wydarzenie było kulturalnym uświetnieniem obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej i odbyło się w historycznym centrum miasta, w Parku księżnej Eleonory Czartoryskiej. Artysta z zespołem oraz aktorem Krzysztofem Kwiatkowskim recytowali poezję związaną z wojną 1919-1921 oraz śpiewali patriotyczne pieśni.

Dla szerszej promocji wiedzy historycznej we wrześniu zorganizowaliśmy panel dyskusyjny, w trakcie którego miejscowi badacze historii oraz mieszkańcy przedstawili pogłębione informacje dotyczące bitwy oraz wyrazili różne stanowiska wobec wybranych wydarzeń. W  dyskusji udział wzięli lokalni historycy — Jan Wnuk, Władysław Kolatorski i Mirosław Pakuła oraz pracownicy Muzeum Niepodległości w Warszawie. Dyskusje uczestników transmitowaliśmy on-line, w celu zwiększenia dostępu do wiedzy osób, które z powodu niepełnosprawności lub oddalenia nie będą mogły uczestniczyć w wydarzeniu.

Ostatnim działaniem w ramach projektu chcieliśmy szczególnie dotrzeć do młodzieży, interesującej się nowymi technologiami. Swoisty mariaż historii z nowoczesnością osiągnęliśmy organizując warsztaty kreacji gier wideo. Gościem spotkania był trener z Liceum Kreacji Gier Wideo. Przedstawił młodzieży sposoby tworzenia gier, od koncepcji do realizacji.