Jesteś tutaj:

Historia Radzymińskiej Orkiestry Dętej

3201

Krótka historia Radzymińskiej Orkiestry Dętej


Radzymińska Orkiestra Dęta powstała na podstawie decyzji uchwały Rady

Miejskiej w Radzyminie z dnia 19 grudnia 2008 roku. Kontynuuje tradycje
Orkiestry OSP w Radzyminie działającej w latach 1904 – 1939 i w latach
60-tych ubiegłego stulecia. W orkiestrze grają uczniowie szkół podstawowych,
średnich oraz studenci, mieszkańcy Miasta i Gminy Radzymin. Pomimo
młodego stażu, Orkiestra ma już w swoim dorobku około 200 koncertów
wykonanych w kraju, oraz poza jego granicami. W roku 2012 wydała
debiutancką płytę pt; Radzyminiacy to my”. Dysponuje szerokim repertuarem
muzyki patriotycznej i religijnej. Wykonuje transkrypcje muzycznych tematów
operowych, musicalowych oraz polskie i światowe standardy muzyki
rozrywkowej. Z orkiestrą współpracują wokaliści, studenci szkół muzycznych
oraz artyści zawodowi. Więcej na stronie www.bibliotekaradzymin.pl

Udział ROD w Międzynarodowych Festiwalach Orkiestr Dętych:
- Międzynarodowa Gala Orkiestr Dętych, Milówka 2010,
- Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych, Zambrów 2011,
- Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych, Bad Schlema 2012.
- XVII Mazowiecki Festiwal Młodzieżowych Orkiestr Dętych – Ursus 2013 r. I miejsce.
- Międzynarodowy Festiwal Młodzieżowych Orkiestr Dętych – Rastede 2013 r.
- złoty medal za koncert,
- złoty medal za przemarsz,
- złoty medal dla dyrygenta.
- XVIII Mazowiecki Konkurs Orkiestr Dętych - Ursus 2014 r. II miejsce,
- Udział w I Międzynarodowym SPA Festivalu Orkiestr w Karlowych Varach (Czeska
Republika) 28-31. 08. 2014 r.
- 43 Ogólnopolski Konkurs Młodzieżowych Orkiestr w Inowrocławiu 2015 r. I miejsce
(3000 zł) za koncert estradowy, oraz wyróżnienie w kategorii Przemarsz Orkiestr,
- II Ogólnopolski Konkurs Orkiestr Dętych w Konopiskach 2015 r. nagroda rzeczowa
trąbka, (2000 zł),
- XX Mazowiecki Festiwal Orkiestr Dętych, Ursus 2016 -Grand Prix,
- Bydgoskie Impresje Muzyczne 2016 - Nagroda Prezydenta Miasta, nagroda 2.500 zł,
- I Tłuszczański Festiwal Młodzieżowych Orkiestr Dętych 2017 -II miejsce, 2.500 zł,
- IX Przegląd Orkiestr Paradnych, Ustka 2017, II miejsce, nagroda 3.000 zł,
- V Konkurs na najlepszą Orkiestrę Mazowsza 2017, III miejsce, nagroda 2.500 zł
- IX Letni Festiwal Orkiestr Dętych Mińsk Mazowiecki, 2017, nagroda 3.500 zł
- II Tłuszczański Festiwal Młodzieżowych Orkiestr Dętych 2018 -Nagroda Publiczności,
- XIV Międzynarodowy Festiwal Ohrid Waves 2018 -Macedonia, Dyplom, 
- XIV Ogólnopolski konkurs Orkiestr Dętych w Wąbrzeźnie 2022 - III miejsce, nagroda pieniężna.


 

Działalność Radzymińskiej Orkiestry Dętej

Radzymińska Orkiestra Dęta podczas 20 Finału WOŚP w Radzyminie

Radzymińska Orkiestra Dęta stanowi kontynuację działalności Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej w Radzyminie powstałej w 1904 roku z inicjatywy Czesława Pawłowskiego i kapelmistrza Gołębiowskiego. Orkiestra ta wtedy po raz pierwszy wzięła udział w uroczystości przekazania sztandaru ufundowanego przez społeczeństwo dla OSP Radzymin. Niedługo po powstaniu stała się dumą całego miasta. Uświetniała uroczystości nie tylko w Radzyminie, ale również w Wołominie, Tłuszczu, Jadowie, a nawet w Warszawie. Grała też często na zabawach ludowych, organizowanych w radzymińskim parku. Wielkim uznaniem cieszyła się w czasie II Rzeczypospolitej, kiedy to zdobyła w konkursie ogólnopolskim zaszczytne III miejsce. Swdziałalność zakończyła w latach 60-tych XX w.
Radzymińska Orkiestra Dęta powstała na podstawie decyzji uchwały Rady Miejskiej w Radzyminie z dnia 19 grudnia 2008 roku. Funkcję kapelmistrza i dyrygenta przyjął Zbigniew Kuś. W orkiestrze grają uczniowie szkół podstawowych, średnich oraz studenci – mieszkańcy miasta i gminy Radzymin.
Pierwsze koncertowe tourne Orkiestry odbyło się w 2010 r. w ramach 90. rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz Jubileuszowego Roku Radzymina. Decyzją ówczesnych burmistrza i jego zastępcy, Rady Miasta i Gminy Radzymin oraz księdza proboszcza parafii pw. Przemienienia Pańskiego na terenie Miasta i Gminy odbyły się patriotyczne Msze Św. połączone z koncertami Radzymińskiej Orkiestry Dętej, występami solistów i Chóru Canto Zespołu Szkół w Słupnie. Trasę rozpoczęliśmy w Zwierzyńcu w dniu 25 kwietnia. Następnie w ciągu kolejnych miesięcy 2010 roku odwiedziliśmy Załubice, Słupno, Zawady, Nadmę, Stary Janków, Osiedle Wiktoria w Radzyminie, Ciemne, Mokre oraz Radzymin. Koncerty były wielkim przeżyciem dla młodych muzyków oraz praktycznym sprawdzianem całorocznych przygotowań. Pierwsze doświadczenia koncertowe zaowocowały wyjazdami na międzynarodowe konkursy orkiestr dętych m.in. do Milówki oraz Zambrowa.
Rok 2012 obfitował w wiele ważnych uroczystości, w których brała udział Radzymińska Orkiestra Dęta. Ponadto muzycy rozpoczęli systematyczne ćwiczenia i próby przygotowując się dla nagrania pierwszej płyty CD zatytułowanej „Radzyminiacy to my”. Utwory na płytę zostały zarejestrowane w Miejskiej Sali Koncertowej w Radzyminie. Płytę wciąż można kupić w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Radzymin za cenę 20 zł. Przez ostatnie tygodnie wakacji orkiestra przygotowywała się do wyjazdu do Bad Schlema (Niemcy), uczestniczyła w 21. Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych. Radzymińska orkiestra wystąpiła obok najlepszych orkiestr z Danii, Holandii, Włoch, Wielkiej Brytanii, Austrii, Finlandii, Szwajcarii, Węgier, Belgii, Czech oraz pięciu orkiestr niemieckich. Kilka koncertów dla czterotysięcznej widowni było dla młodych muzyków wielkim wyzwaniem. Na szczęście bogaty program orkiestry oraz brawurowe wykonania utworów polskich i światowych każdorazowo były przyjmowane z wielkim aplauzem.

Paulina Adamska (tambourmajorka) i Zbigniew Kuś (kapelmistrz) na najwyższym stopniu podium 58. Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Młodzieżowych w Rastede (Niemcy)

Rok później nasza orkiestra uczestniczyła w dwóch konkursach orkiestr dętych. W XVII Mazowieckim Konkursie Orkiestr Dętych w Ursusie zdobyła I miejsce rywalizując z 11 innymi orkiestrami z Mazowsza. Na 58. Międzynarodowym Festiwal Orkiestr Młodzieżowych w Rastede (Niemcy) zdobyła 3 złote medale – za przemarsz, koncert i najlepszego dyrygenta. Zarówno koncert jak i maszerowanie przygotowywał z orkiestrą dyrygent, ale w samym konkursie elementy marszu zostały wykonane pod kierunkiem tambourmajorki, Pauliny Adamskiej, która została bardzo wysoko oceniona prze jurorów. Warto dodać, że Orkiestry były oceniane przez trzy oddzielne komisje złożone z wybitnych specjalistów z Wielkiej Brytanii, Austrii i Niemiec. Pierwsza komisja oceniała koncert orkiestry, druga oceniała wykonanie elementów musztry, trzecia oceniała grę podczas marszu. Radość była ogromna. Takich ocen nikt się nie spodziewał. Cztery i pół roku działalności orkiestry, a tu taki sukces. Tym bardziej, że kilka dni po konkursie dotarła do Radzymina wiadomość że orkiestra została nominowana do światowego konkursu w następnych latach – w Brazylii w 2014 r. i Danii w 2015 r. Nie udało się pojechać do Brazylii (okazała się zbyt odległa), ale orkiestra z Radzymina pojechała na I Międzynarodowy Festival SPA w Karlowych Varach (Republika Czeska).
Swój muzyczny rok szkolny 2014/2015 orkiestra zakończyła zdobyciem I miejsca i nagrody pieniężnej w wysokości 3 tysiące zł na 43. Ogólnopolskim Konkursie Młodzieżowych Orkiestr Dętych w kategorii „koncert konkursowy” w Inowrocławiu. Dodatkową radość radzymińskiej młodzieży sprawiło zdobycie wyróżnienia w kategorii „przemarsz orkiestr”.
Z 2. Ogólnopolskiego Konkursu Orkiestr Dętych w Konopiskach orkiestra przywiozła nagrodę w postaci nowego instrumentu, trąbki o wartości ok. 2 tysięcy zł, oraz nagrodę dla najlepszego dyrygenta.
Miesiące przygotowań do konkursów przeplatane były koncertami dla Gminy Radzymin m.in. z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych, rocznicy Konstytucji 3 Maja, Dnia Matki oraz Święta Bożego Ciała. Bardzo ważnymi wydarzeniami dla Radzymińskiej Orkiestry Dętej były występ w TVP 2 w programie Paranienormalni Tonight 10 kwietnia 2015r., podczas którego akompaniowała panu Zbigniewowi Wodeckiemu wykonującemu piosenkę pt. „Pszczółka Maja” i utwór pt. „Orkiestry Dęte” oraz udział w programie Telewizji Polsat pt. „Twoja twarz brzmi znajomo” z aktorką Zosią Zaborowską w roli dyrygenta.

Publiczność 21. Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych w Bad SchlemaPomimo młodego stażu Radzymińska Orkiestra Dęta ma już w swoim dorobku ponad 150 koncertów wykonanych w kraju i poza jego granicami (lista koncertów na podstronie - link poniżej artykułu). Dysponuje szerokim repertuarem muzyki patriotycznej i religijnej. Wykonuje transkrypcje muzycznych tematów operowych, musicalowych oraz polskie i światowe standardy muzyki rozrywkowej. Z orkiestrą współpracują wokaliści, studenci szkół muzycznych oraz artyści zawodowi. Najdłużej i najczęściej występuje z radzymińską orkiestrą Maciej Gronek, obecnie student Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.
Nie byłoby tak wielu sukcesów i tak wysokiego poziomu gry bez wielkiego zaangażowania utalentowanej młodzieży, która od siedmiu lat systematycznie uczestniczy we wszystkich próbach i koncertach. Umiejętnie łączy obowiązki szkolne, studenckie i zawodowe z muzykowaniem. Zasługą rodziców jest ich wspomaganie poprzez systematyczne dowożenie na próby i koncerty. Wielką pomoc organizacyjną orkiestra otrzymuje od dyrektora i pracowników Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Radzymin, gdzie ćwiczy i koncertuje. W orkiestrze grają nawet całe rodziny, np. Natalka, Michał, Kamil i Daniel Jankowscy wraz z tatą Mirosławem. Paulina i Magdalena Adamskie (saksofonistki i tambourmajorki), Małgosia, Julia i Marta Kisiel oraz Klaudia i Szymon Dobrowolscy. Obecnie w zespole uczy się 40 osób. Zajęcia indywidualne prowadzą nauczyciele, doświadczeni specjaliści gry na instrumentach w trzech grupach, w każde popołudnie tygodnia. Próby sekcyjne i orkiestrowe dwa razy w tygodniu prowadzi dyrygent. Szczegółowy plan prób także dostępny jest na podanej wyżej stronie intrenetowej biblioteki.
Podczas wakacji planowane są warsztaty muzyczne - udział w Bydgoskich Impresjach Muzycznych (od 30 czerwca do 5 lipca) oraz Festiwalu Balkan Folk Fest w Bułgarii (od 7 do 15 lipca). Podczas warsztatów orkiestra nie tylko gra, ale też słucha i poznaje inne zespoły z całego świata, zwiedza, ma czas na zabawę i wypoczynek. Jak to bywa w dużej muzycznej rodzinie.
Jeśli ten artykuł zachęcił Cię, droga czytelniczko, drogi czytelniku, do rozpoczęcia przygody z Radzymińską Orkiestrą Dętą, czekamy na Twój telefon: 727032992. Każdy może spróbować! Na początek wystarczą dobre chęci i telefon do dyrygenta. Do zobaczenia!
Jakub Pietrucha, kapelmistrz