Jesteś tutaj:

Cykl "Czar dawnych fortepianów" w Radzyminie

8586
„Czar dawnych fortepianów”, to nowy cykl koncertowy Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Radzymin. Poświęcony jest prezentacji zabytkowych instrumentów oraz krzewieniu wiedzy o kulturze muzycznej Polski i Europy minionych stuleci. Bohaterami każdego koncertu są wybitni wykonawcy zafascynowani wyrazowymi możliwościami instrumentów historycznych oraz dawne fortepiany, na których grywali sami kompozytorzy, w tym ten najważniejszy - Fryderyk Chopin (jego imię nosi Miejska Sala Koncertowa w Radzyminie, na której odbywają się koncerty).

Opiekunem muzycznym cyklu jest Maria Ludwika Gabryś - wybitna pianistka polska, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, której pasją jest gra na fortepianach historycznych. Juror międzynarodowych konkursów. Mistrzowskie szlify zdobywała w Szwajcarii kształcąc się przez 5 lat u prof. Ivana Klansky‘ego w Luzernie, a następnie u prof. Jespera Christensena w słynnej Schola Cantorum Basiliensis.

Każdy koncert poprzedzony jest wprowadzeniem w wykonaniu znawców, ekspertów muzyki klasycznej. W pierwszym inauguracyjnym roku cyklu koncerty prowadziła Agata Mierzejewska - muzykolog, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego (2005). Jej zainteresowania badawcze skupiają się wokół historii i socjologii muzyki oraz instrumentologii. Bierze aktywny udział w działaniach promujących polską kulturę muzyczną. Jej pasją jest wystawiennictwo. Publikuje m.in. w Kwartalniku Muzyka, Kwartalniku Filmowym, Ad Parnassum Studies.

Instrumenty historyczne, na których odbywają się koncerty, pochodzą z Pracowni Pianin i Fortepianów Andrzeja Włodarczyka
Strona internetowa pracowni Andrzeja Włodarczyka

Relacja z ostatniego koncertu z cyklu.

Poniżej zaproszenia na koncerty archiwalne i relacje z koncertów uporządkowane chronologicznie.