Jesteś tutaj:

Kraj najszczęśliwszych kobiet: o czym szepczą omańskie ściany

592
Autor publikacji: Anna Machowska-Wądołowska
Ikona

Hasina ma sprecyzowany plan na życie, z kuzynem w roli męża – byle nie jako druga żona! Naiema co prawda nigdy nie poczuła motyli w brzuchu, ale wie, że one czekają w niebie. Lea, do niedawna walcząca feministka, z zapałem neofitki studiuje od kilku miesięcy w szkole koranicznej. Amira jest nowoczesną, wyzwoloną kobietą, nie bagatelizuje jednak nigdy zagrożeń ze strony złych duchów…


Autorka Kraju najszczęśliwszych kobiet spędziła w Omanie dwa lata. W swojej książce bez oceniania obserwuje sytuację mieszkanek tego regionu i z uwagą wsłuchuje się nie tylko w to, o czym się głośno mówi, lecz także w to, co pada między wierszami.


Jej przewodniczkami jest sześć kobiet, ale rozmawia też z wieloma innymi. Jedne urodziły się w Omanie, dla pozostałych stał się on drugim domem. Jest wśród nich córka wodza dużego omańskiego plemienia, jest wnuczka arabskiej niewolnicy, są służące, biznesmenki, wolontariuszki z Wielkiego Meczetu oraz uczennice szkoły szariatu. Ich odmienne doświadczenia ukazują islamski świat z różnych perspektyw, dając niejednoznaczny obraz kraju uznawanego przez mieszkańców za wyjątkowo szczęśliwy.


• Co się dzieje za zamkniętymi drzwiami kobiecych hosteli?


• Na czym polega nauka w szkole szariatu i czy każdy może ją podjąć?


• Co Omańczycy robią z dziećmi grzechu?


• Czy za cudzołóstwo w Omanie nadal grozi chłosta?


• Jak wyglądają arabskie wesela?


• Co grozi za praktykowanie magii?


• Dlaczego czasem życie w kraju najszczęśliwszych kobiet jest niemożliwe?


To tylko część spośród wielu pytań, na które odpowiada ta książka.


 


Opis i skan okładki pochodzi od wydawcy.