Jesteś tutaj:

Radzymin wielu kultur - badamy historię mniejszości etnicznych Radzymina

1284

Radzymin wielu kultur – badamy historię mniejszości etnicznych ziemi radzymińskiej


Od kwietnia do października 2023 roku radzymińska biblioteka realizowała zadanie „Radzymin wielu kultur – badamy historię mniejszości etnicznych ziemi radzymińskiej” na który pozyskaliśmy 20’000 zł ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska Edycja 2023.


Radzymin jest miastem, gdzie ludność polska zawsze stanowiła większość społeczności. Jednak w przeszłości miejscowość była zamieszkiwana także przez mniejszości niemiecką, żydowską, tatarską i menonicką. Wiedza ten temat nie funkcjonuje szerzej w świadomości mieszkańców. Dlatego główny celem zadania była popularyzacja różnorodności kulturowej Radzymina i promocja wiedzy o kulturze i historii mniejszości zamieszkujących miasto, poprzez organizację cyklu wydarzeń edukacyjnych, artystycznych i badawczych, które uświadomiły i przypomniały mieszkańcom bogactwo i różnorodność kulturową regionu.


Działania rozpoczęliśmy wydarzeniami popularyzującymi wiedzę i elementy kultury żydów. Zorganizowaliśmy spotkanie dotyczące Ester Kreitman (siostry Isaaca Singera), warsztaty języka jidysz, a także nagraliśmy i upubliczniliśmy opowiadania pisarza z Radzymina – Szlomo Gilberta. Następnie zaprosiliśmy do współpracy lokalnych historyków, którzy uporządkowali dotychczasową wiedzę na temat radzymińskich mniejszości. Zebraną wiedzę wykorzystaliśmy podczas przygotowania wystawy o radzymińskich mniejszościach i konkursu wiedzy online na ten temat. Przygotowana wystawa (wraz z audiodeskrypcją) została zainstalowana na tablicach ekspozycyjnych w Parku Eleonory Czartoryskiej w Radzyminie. W konkursie on-line, popularyzującym wiedzę na temat mniejszości wzięło udział prawie 300 osób, z czego ponad 100 odpowiedziało bezbłędnie na wszystkie pytania.


Promując kulturę mniejszości niemieckiej i menonickiej zorganizowaliśmy warsztat malarstwa holenderskiego na kaflach. Wydarzenie nawiązywało do holenderskich tradycji mniejszości menonickiej w Polsce. Warsztat poprowadziła Beata Grudziecka, „Mistrz Tradycji” w dziedzinie ceramiki. Następnie wspólnie z radzymińską młodzieżą udaliśmy się do Wiktorowa, gdzie przed wojną mieszkała mniejszość niemiecka (najprawdopodobniej menonicka), lokalny historyk Władysław Kolatorski opowiedział o historii Niemców w Radzyminie. Młodzież uporządkowała pozostałości po lokalnym ewangelickim cmentarzu oraz oznaczyła miejsce tablicą z informacjami o historii menonitów.


W ramach przybliżenia mieszkańcom regionu elementów kultury tatarskiej zorganizowaliśmy koncert muzyki tatarskiej w wykonaniu Karoliny Cichej. Na podstawie kilkuletnich badań w Tatarstanie i na Krymie pieśniarka nagrała płytę, na której wskrzesza zaginioną muzykę tatarską, wykorzystując kobyz, dotar, drumle i śpiew gardłowy. Celem koncertu była popularyzacja kultury tatarskiej i ukazanie jej we współczesnym kontekście. Następnie zaprosiliśmy mieszkańców na warsztaty kulinarne kuchni tatarskiej, która wciąż jest ważnym i autentycznym elementem kultury tatarskiej. Warsztaty przeprowadziła Dżenneta i Wiesław Bogdanowiczowie - gospodarze Tatarskiej Jurty w Kruszynianach.


Audiodeskrypcja wystawy "Radzymin wielu kultur" - Żydzi
Projekt bez nazwy(5).jpg (78 KB)
Audiodeskrypcja wystawy "Radzymin wielu kultur" - Niemcy
QR Niemcy(1).jpg (79 KB)
Audiodeskrypcja wystawy Radzymin wielu kultur - Tatarzy
QR Tatarzy(1).jpg (77 KB)


2023 NCK 1.jpg (122 KB)


1. Warsztat języka jidysz.jpg (701 KB)2. Spotkanie z tłumaczkami prozy Ester Kreitman.jpg (704 KB)3. Wystawa Radzymin wielu kultur w Parku Eleonory Czartoryskiej w Radzyminie.jpg (269 KB)4. Warsztat malowania na flizach dawną techniką holenderską.jpg (308 KB)5. Młodzież radzymińskich szkół poznająca miejsca związane z niemiecką mniejszością w gminie Radzymin.jpg (466 KB)6. Jedna z uczestniczek konkursku Radzymin wielu kultur.jpeg (2.79 MB)


7. Koncert Tatarski w wykonaniu Karoliny Cichej i Spółki.JPG (1.51 MB)8. Warsztat kuchni tatarskiej przeprowadzony przez Tatarów z Jurty Tatarskiej w Kruszynianach.jpg (376 KB)