Wyjazd seniorów do Lubiela

Data: 19.04.2023 r., godz. 16.18    652
Słuchacze Radzymińskiego Uniwersytetu Otwartego (RUO) uczestniczyli w krajoznawczej wycieczce ornitologicznej.

Bez wątpienia największą atrakcją dla wszystkich był przejazd skrajem Pulw - rozległego obszaru łąk, pastwisk, mokradeł i bagien, położonego na północnym Mazowszu, na północ od Wyszkowa. Pan Konrad Malec, który pełnił rolę przewodnika, rozdał lornetki, dzięki którym każdy z uczestników miał okazję zobaczyć z bliska żerujące w okolicy dzikie zwierzęta, w tym ptaki. Każde wypatrzone zwierzę wzbudzało zachwyt osób, którym się to udało. Grupa miała ogromne szczęście już na wstępie obserwując przelatujące tuż przed autokarem bieliki. Okrzyków zdumienia i podziwu nie było końca!

Przewodnik z niezwykłym zaangażowaniem i żarliwoscią opowiadał o historii, kulturze i przyrodzie okolic. Przywołał pamięć o Powstaniu Styczniowym, czasach II wojny światowej wskazując na ślady po nich, miejsca ich upamiętnienia. Każde jego słowo i zachowanie emanowało pasją, czym zdobył sobie przychylność i uznanie  słuchaczy. Seniorzy, którzy brali udział w eskapadzie, bardzo chwalili jego profesjonalizm i erudycję.

Oprócz Pulw seniorzy odwiedzili wiele innych interesujących miejsc, w tym zabytkowe kościoły, miejsca pamięci i zakątki atrakcyjne przyrodniczo. Między innymi mieli okazję zobaczyć drewniany kościół pod wezw. św. Teresy w Porządziu, zajechać do Sieczych, gdzie poległ Tadeusz Zawadzki ps. "Zośka", podporucznik Armii Krajowej, komendant Grup Szturmowych Szarych Szeregów, kościół w stylu kurpiowskim w Nowym Lubielu oraz drewnianą architekturę wiosek Kurpi Białych.

Wycieczka przebiegła zgodnie z planem. Dopisała pogoda. Sluchacze RUO wracając do Radzymina nie kryli zadowolenia z faktu, w jak ciekawej wycieczce wzięli udział.