WYSTAWA AUTORSKA EWY BENIAK-HAREMSKIEJ

• Data: od: 20.08.2022 r., godz. 19:00 do: 13.09.2022 r., godz. 13:00
  • Miejsce: Galeria Piwniczka
  • Kategoria: Wystawa

Zapraszamy serdecznie na wernisaż wystawy Ewy Beniak-Haremskiej „Dom. Inny. Ale ten sam.”

20 sierpnia o godzinie 19.00.

Wystawa stanowi cykl prac, który jest artystycznym dokumentem poetyckich kompozycji miejsc, czasu, wspomnień i wyobrażeń. Artystka wprowadza odbiorcę w świat reminiscencji, które powstały przy okazji ilustrowania dzieła o czwórce przyjaciół, dla których dom był punktem odniesienia do wszystkich wydarzeń. Życiowe doświadczenia i podróże artystki porządkują i też podsumowują drogę do domu. Również, definiują go. Dom staje się dla niej punktem wyjściowym. Jest, mniej bądź bardziej wygodną parą butów, dziedziczoną, na start. Klasyczny, kunsztowny rysunek, podkreśla charakter realizmu magicznego będący środkiem wyrazu dla wybranego przedmiotu i fragmentu świata, który przedstawia artystka.

Ewa Beniak-Haremska Ur. w 1973 roku, w Łodzi. Ilustratorka, graficzka. Jej poetycko-oniryczna twórczość była wystawiana w galeriach, w Polsce oraz za granicą, głównie w Rzymie, gdzie rozwijała rysunek i malarstwo. Zilustrowała kilkadziesiąt książek dla dzieci, m.in.: „Złoty Ptak. Baśnie perskie”, „Wszyscy jesteśmy wyjątkowi”, „Listy do A”, „Dziadek do orzechów”, „O czym szumią wierzby”, serię bajek o empatii „Przyjaciele Żyrafy”. Niektóre tytuły otrzymały prestiżowe międzynarodowe nagrody i wyróżnienia. Artystka w osobistym patrzeniu odnajduje wartość zwykłych przedmiotów, nieuchwytnych, ulotnych chwil, nadając im perspektywę uzależnioną od wydarzeń, okoliczności, poglądów czy stanu duchowego. Kontemplując rzeczywistość i to, co sobie wyobraża, powstaje artystyczna dokumentacja kompozycji przedmiotu, czasu i miejsca. Ilustrowanie książek to jeden z głównych obszarów praktyki artystki. Każda książka to swego rodzaju dom autora, jego dusza, w której jest gościem. Dom, który wzbogaca jej światopogląd. Dzięki opowiadanym historiom odbywa wiele podróży. Choć fascynuje ją wiele innych technik plastycznych, w ostatnich latach najczęściej wybiera rysunek, który jest ściśle związany z myślami i ogranicza się do prostych narzędzi. Pozwala szybko wyrazić, zapisać pierwszą myśl, która zwykle jest punktem wyjścia i napędza wyobraźnię. Lubi rzemieślnicze podejście do pracy. Mieszka w Warszawie. W wolnych chwilach projektuje plakaty, również pisze. Jest czcicielką literatury polskiej i wschodniej. Lubi samotność, ciszę i precyzyjną pracę rzemieślniczą. Patrzy na świat z oddali. Obserwuje drzewa, które są częstym motywem w jej pracach, świadectwem stanu duchowego.

Galeria Piwniczka