„Odnaleziona kolekcja - Radzymin na zdjęciach żołnierza Wehrmachtu”

• Data: od: 17.09.2021 r., godz. 18:00 do: 29.09.2021 r., godz. 17:00
  • Miejsce: Miejska Sala Koncertowa w Radzyminie
  • Kategoria: Wystawa

„Odnaleziona kolekcja - Radzymin na zdjęciach żołnierza Wehrmachtu”
wystawa fotograficzna

wystawę można oglądać do 29 września we foyer Miejskiej Sali Koncertowej w godzinach pracy biblioteki.

Zasadniczą część stanowi 27 fotografii z września – października 1939 roku, które pochodzą z oryginalnych negatywów (format 24x36 mm) odnalezionych w Niemczech. Ich wykonawcą był żołnierz z 217. Dywizji Piechoty, która jako rezerwa 3. Armii Wehrmachtu brała udział w ataku na Polskę, m.in. w działaniach bojowych pod Mławą, Serockiem oraz w rejonie Ryni. Po zdobyciu Warszawy we wrześniu 1939 roku, część oddziałów ze wspomnianej dywizji pełniło funkcję sił okupacyjnych w północnej i środkowej Polsce. W Radzyminie żołnierze niemieccy z 217. Dywizji Piechoty przebywali do kwietnia 1940 roku, a następnie wzięli udział w ataku na Francję.
Druga część składa się z ośmiu zdjęć (oryginalnych odbitek), które pochodzą z lat 1939-1941. Przedstawiają one fragmenty miasta (głównie Plac Tadeusza Kościuszki, ulicę Traugutta i zniszczone na początku wojny budynki przy Placu Wolności).

Miejska Sala Koncertowa w Radzyminie

Miejska Sala Koncertowa w Radzyminie,