Dni Radzymina 2021

  • Data: od: 16.09.2021 r., godz. 19:00 do: 19.09.2021 r., godz. 18:00
  • Miejsce: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Radzymin
  • Kategoria: Festiwal

DNI RADZYNMINA 2021

 

16 WRZEŚNIA (czwartek)
19:00 koncert Kapeli Ludowej Mazowszanie
Miejska Sala Koncertowa (wstęp wolny)

Kapela Ludowa Mazowszanie to grupa ludzi, którzy kochają muzykę tradycyjną i swoją miłością chcą dzielić się z innymi. W skład kapeli wchodzi 4 muzykantów i dwie śpiewaczki. Instrumentarium kapeli to dwa akordeony, kontrabas i skrzypce. Zespół uświetniał swoją muzyką wydarzenia w środowisku lokalnym Radzymina i okolic (dożynki, festyny, dni miast, święta pieśni) oraz regionalnych (przeglądy, festiwale, dni ziem, dożynki diecezjalne, targi ogólnopolskie i in.) Repertuar Kapeli obejmuje popularne pieśni ludowe, znane i lubiane w całej Polsce. Żywiołowa muzyka i piękne wykonanie zachęca słuchaczy do wspólnego śpiewu i zabawy. Od stycznia 2021 matecznikiem Kapeli jest Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Radzymin.

17 WRZEŚNIA (piątek)
20:00 koncert Pawła Domagały, (impreza biletowana, link do informacji o koncercie i sposobie zakupu biletów: http://cogdziekiedy.radzymin.pl/events/153)
Scena Cegielnia

18 WRZEŚNIA (sobota)
18:00 Otwarcie wystawy: „Odnaleziona kolekcja - Radzymin na zdjęciach żołnierza Wehrmachtu”.
(wstęp wolny)
foyer Miejskiej Sali Koncertowej

Zasadniczą część stanowi 27 fotografii z września – października 1939 roku, które pochodzą z oryginalnych negatywów (format 24x36 mm) odnalezionych w Niemczech. Ich wykonawcą był żołnierz z 217. Dywizji Piechoty, która jako rezerwa 3. Armii Wehrmachtu brała udział w ataku na Polskę, m.in. w działaniach bojowych pod Mławą, Serockiem oraz w rejonie Ryni. Po zdobyciu Warszawy we wrześniu 1939 roku, część oddziałów ze wspomnianej dywizji pełniło funkcję sił okupacyjnych w północnej i środkowej Polsce. W Radzyminie żołnierze niemieccy z 217. Dywizji Piechoty przebywali do kwietnia 1940 roku, a następnie wzięli udział w ataku na Francję.
Druga część składa się z ośmiu zdjęć (oryginalnych odbitek), które pochodzą z lat 1939-1941. Przedstawiają one fragmenty miasta (głównie Plac Tadeusza Kościuszki, ulicę Traugutta i zniszczone na początku wojny budynki przy Placu Wolności).

19:00 Żywa woda. Piosenki Agnieszki Osieckiej śpiewa Zuzanna Lenkiewicz (wstęp wolny)
Miejska Sala Koncertowa

Zuzanna Lenkiewicz - radzyminianka, studentka magisterskich Studiów Edukacji Artystycznej w zakresie sztuk plastycznych na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Uczennica Szkoły Piosenki Elżbiety Zapendowskiej i Andrzeja Głowackiego. Absolwentka Szkoły Muzycznej I stopnia im. W. Lutosławskiego w klasie saksofonu. Uczestniczka licznych warsztatów, koncertów i festiwali, nagradzana w konkursach muzycznych, instrumentalnych i wokalnych. Laureatka III nagrody na Kaczmarski Encore Festival 2019 w Gdyni. Wyróżnieniona na Spotkaniach Zamkowych "Śpiewajmy Poezję" w Olsztynie w 2021 roku. Solistka i saksofonistka w projekcie zespołu "W Duchu Niepodległej". Regularnie bierze udział w spektaklach muzycznych Szkoły Piosenki Elżbiety Zapendowskiej w reżyserii Andrzeja Głowackiego. Muzyka to jej pasja, uwielbia poezję śpiewaną, jazz, soul oraz muzykę filmową. Dzięki Szkole Piosenki odkrywa w sobie wciąż nowe możliwości wokalne i sceniczne. Ceni bogactwo polskiej poezji i piosenki z wartościowym, dobrze napisanym tekstem, do muzyki wybitnych rodzimych kompozytorów. Zuzanna z radością przedstawi Państwu znane i nieznane piosenki Agnieszki Osieckiej.

Występ Zuzanny Lenkiewicz na 47. Ogólnopolskich Spotkaniach Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie można obejrzeć i wysłuchać klikając w ten link (od 58 minuty nagrania): https://youtu.be/9hnB-Cofx0g


19:00 Kino Letnie (wstęp wolny)
Park Eleonory Czartoryskiej

Film wybrany przez Mieszkańców w sondzie internetowej: Włoskie wakacje (https://www.filmweb.pl/film/W%C5%82oskie+wakacje-2020-854974)
U W A G A ! Ze względu na bardzo złe prognozy pogody, pokaz kina letniego zostanie przełożony na piątek 2 października lub sobotę 3 października. Ostateczną datę projekcji podamy najpóźniej 29 września.

19 WRZEŚNIA (niedziela)
14:00 warsztat kaligrafii hebrajskiej dla dzieci (wstęp wolny, zapisy w Bibliotece tel. 227865024 wew. 25)
Domek Ogrodnika

14:00 Teatr Lalek Bajka, przedstawienie "Cenne rady" (wstęp wolny)
Miejska Sala Koncertowa

Celem bajki jest ukazanie jak unikać zagrożeń na ulicy, czyli przestrzegania zasad ruchu drogowego oraz gdzie szukać pomocy, jeśli brak obok rodziców lub opiekunów. Uczy również aby nie ufać obcym, nie nawiązywać z nimi znajomości, nie przyjmować od nich prezentów.

15:30 Teatr Lalek Bajka, przedstawienie "Jaś i Małgosia" (wstęp wolny)
Miejska Sala Koncertowa

Celem bajki jest zachęcenie do uprawiania sportów i prostych zajęć ruchowych, aby nie mieć wady postawy a w przyszłości bólu pleców. Na uwagę zasługuje również przesłanie wzajemnego czynienia dobra, które w przyszłości powraca.

http://www.teatrlalekbajka.pl/

14:00 – 18:00 Piknik dziecięcy
Skwer Czterech Wieszczów przy Bibliotece
Atrakcje, które czekają na dzieci (bezpłatne): dmuchana zjeżdżalnia, karuzela, kącik malucha, bańki mydlane, rodzinna gra zręcznościowa ŚLIMAK, strefa wypoczynku dla rodziców
Strefa MathRiders - nauki matematyki dla najmłodszych poprzez zabawę. Spotka Was tu duża porcja śmiechu i zabawy, będziecie się uczyć poprzez różne gry i łamigłówki, które rozwijają wyobraźnię, ćwiczą myślenie i podnoszą pewność siebie.
Pełna oferta MathRiders: https://mathriders.pl/wolomin-radzymin/
Strefa klocków drewnianych Linden i Lindenwood
Pełna oferta wystawcy: https://lindenwood.eu/
Odpłatnie: wata cukrowa, foodtruck

16:00 warsztat kaligrafii hebrajskiej dla dorosłych (wstęp wolny, zapisy w Bibliotece tel. 227865024 wew. 25)
Domek Ogrodnika

18:00 Spotkanie autorskie ze Sławomirem Koprem (wstęp wolny)
Miejska Sala Koncertowa

Sławomir Koper - pisarz, autor książek historycznych, publicysta, scenarzysta, radiowy i telewizyjny ekspert historyczny. Autor m. in.: "Tajemnic i sensacji świata antycznego", "Miłości, seksu i polityki w starożytnej Grecji i Rzymie", "Śladami pierwszych Piastów", "Wędrówek po Polsce piastowskiej", "Spaceru po Lwowie", "Życia prywatnego elit II Rzeczypospolitej". Aktualnie specjalizuje się w okresie międzywojennym dziejów Polski i historii polskiej obyczajowości XIX stulecia.
Więcej na: https://lubimyczytac.pl/autor/6065/slawomir-koper
Spotkanie dofinansowane w ramach Programu dotacyjnego dla Dyskusyjnych Klubów Książki

dkk-logo.png (21 KB)

Foto

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Radzymin

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Radzymin
ul. Konstytucji 3 Maja 15, 05-250 Radzymin
tel. 22 786-50-24
e-mail: biuro@bibliotekaradzymin.pl
www: http://bibliotekaradzymin.pl