Jesteś tutaj:

Wernisaż wystawy - A co jest Twoim więzieniem?

3449
Czas trwania: od: 13.12.2017 r., godz. 12.30 do: 13.12.2017 r., godz. 12.30

Adres: ul. Konstytucji 3 Maja 15, 05-250 Radzymin
tel./fax: (22) 786- 50 - 24
e-mail: biuro@bibliotekaradzymin.pl


Wernisaż wystawy
A co jest Twoim więzieniem?

13 grudnia 2017 r. godz. 12.30

Foyer Miejskiej Sali Koncertowej w Radzyminie

Wstęp wolny!

Podczas wernisażu, a także w okresie prezentacji wystawy we foyer sali koncertowej (czyli w dniach 13 grudnia 2017 - 9 stycznia 2018) będzie można nabyć kalendarz, którego karty prezentujemy poniżej.

Kalendarz wydany w ramach kampanii społecznej „A co jest Twoim więzieniem?”. Celem tej kampanii jest skłonienie do refleksji nad pytaniem, co więzi człowieka na wolności. Kampania jest autorskim pomysłem portalu tebaby.pl, a jej głównym partnerem został OKRĘGOWY INSPEKTORAT SŁUŻBY WIĘZIENNEJ.

Ambasadorkami kampanii są więźniarki – kobiety odbywające karę pozbawienia wolności w Areszcie Śledczym Warszawa – Grochów. W bezpośrednich spotkaniach z dziennikarkami z portalu tebaby.pl, w czasie wywiadów, otwierały się i mówiły, że boją się powrotu, ale mimo wszystko mają marzenia i pragną zmienić swoje życie. Chcą zrobić coś dobrego dla innych. Rozmowy z nimi zainspirowały portal do stworzenia kampanii motywującej społeczeństwo do zmiany – do przełamywania wewnętrznych barier, skłonności do powierzchownego oceniania, naznaczania i zamykania swoich serc przed skazanymi.

Więźniarki poddały się metamorfozom i zostały modelkami do kalendarza motywacyjnego promującego akcję. Symboliczna metamorfoza wizerunku zewnętrznego kobiet, która jest udokumentowana w postaci licznych zdjęć, ma zmotywować ludzi do głębokiej metamorfozy wewnętrznej.

Więźniarki odważyły się odkryć swoje twarze, by zrobić coś dobrego dla innych. Tym samym zyskują szansę na prawdziwą resocjalizację i powrót do życia w społeczeństwie, który w pewnym momencie nastąpi. Z drugiej strony pozostający na wolności mają możliwość spojrzeć na te kobiety nie tylko poprzez pryzmat dokonanych przez nie przestępstw, ale się nimi zainteresowań jako ludźmi, kobietami, obdarzyć je szacunkiem, a docelowo przygotować na ich wyjście na wolność i przyjąć je z powrotem. Wtedy spotkanie naszych dwóch światów będzie łatwiejsze.

Przeprowadzone zostały 4 sesje zdjęciowe z więźniarkami. Za studio posłużyła więzienna świetlica (modelki nie miały prawa do przepustek). W efekcie powstało wiele pięknych zdjęć – a z nich kalendarz, który można kupić w promocyjnej cenie 15 zł (ta i każda dodatkowo wpłacona kwota przy okazji zakupu kalendarza służy do wsparcia kampanii), a także wystawa, którą będzie można obejrzeć we foyer Miejskiej Sali koncertowej w Radzyminie w dniach 13 grudnia 2017 – 9 stycznia 2018 (otwarcie wystawy nastąpi w środę 13 grudnia o godz. 12.30).

Dzięki kampanii (kalendarzom, wystawom) więźniarki mają szansę dotrzeć ze swoim przesłaniem do jak największej liczby odbiorców. A pozostający na wolności mogą poczynić refleksję, czy utrata wolności nad sobą, swoim życiem wiąże się tylko z osadzeniem w więzieniu? Czy kara pozbawienia wolności nie jest wystarczająco surowa, byśmy my, wolni dodatkowo wszystkich osadzonych nie pozbawiali szans na powrót do społeczeństwa zamykając przed nimi serca i umysły?