Jesteś tutaj:

Młodzieżowy Klub Książki

Data: 08.06.2022 r., godz. 10.03    157
Na ostatnim spotkaniu Młodzieżowego Klubu Książki dyskutowaliśmy na temat „Księgi dziwnych nowych rzeczy”.

Autorem jest Michel Faber, pisarz pochodzenia holenderskiego obecnie mieszkający w Szkocji. Było to nasze pierwsze zetknięcie z twórczością tego autora.


Peter Leigh, angielski pastor, postanawia opuścić swoją żonę Beatrice, aby spełniać się jako misjonarz. Został zatrudniony przez amerykańską korporację o nazwie USIC, aby zaopiekować się rdzenną populacją na odległej planecie zwanej Oazą. Peter spodziewa się wrogiego nastawienia, gdy spotyka się z Oazjanami, ale zamiast tego stwierdza, że są to istoty niezwykle gościnne i troskliwe, dodatkowo mówią już trochę w jego ojczystym języku, ale przede wszystkim są gorliwymi wyznawcami Jezusa.


Pastor zamieszkuje wśród Oazjan, odbywa tylko krótkie podróże do bazy, skąd może wysyłać wiadomości tekstowe do swojej żony.
Początkowo jej odpowiedzi są pełne miłości, ale zawierają również informacje o poważnych klęskach żywiołowych na Ziemi, spowodowanych zmianami klimatycznymi, w tym o powodziach i głodzie. Po kilku miesiącach Peter, którego życie pełne jest pracy misjonarskiej, pomału zapomina o żonie...
Pewnego dnia otrzymuje wiadomość od Bei, która mówi mu, że nie ma Boga. Jest wstrząśnięty tym wyznaniem i postanawia wracać na Ziemię, która chyli się ku tragicznemu końcowi...


„Księga dziwnych nowych rzeczy” to opowieść o odkrywaniu nowych światów, próbie wiary, miłości i tęsknoty w obliczu zbliżającego się końca naszej planety.


Na następne spotkanie zapraszamy tuż po wakacjach :-)