Noc Muzeów 2022 w Radzyminie

Data: 16.05.2022 r., godz. 11.32    902
W tym roku podczas Nocy Muzeów do Domku Ogrodnika zawitała sama Eleonora Czartoryska prosto z Zamku Królewskiego.

Radzymińska Noc Muzeów upłynęła pod znakiem historii i sztuki. Zamek Królewski w Warszawie użyczył naszej Bibliotece znakomitą miniaturę właścicielki miasta, Eleonory Czartoryskiej. Ten przepiękny, XVIII-wieczny zabytek prezentowaliśmy w Domku Ogrodnika w trakcie całego wydarzenia. Autorem wizerunku jest Franz Ludwig Close, który namalował portret księżnej na kości słoniowej akwarelą i gwaszem.

Podczas Nocy Muzeów szukaliśmy także XVIII-wiecznego naszyjnika Marianny Lubomirskiej. Historyczny pokój zagadek, przygotowany przez Daniela Sukniewicza, nawiązywał do XVIII-wiecznej historii Polski, ale przede wszystkim do historii lokalnej. Uczestnicy mogli wcielić się w detektywów, którzy poszukiwali zaginionych klejnotów jednej z właścicielek miasta. Zabawa zainteresowała zarówno dorosłych, jak i młodszych mieszkańców miasta.

Dawne dzieje regionu z historią współczesną łączyła prelekcja dziennikarza Radia dla Ciebie Piotra Szymona Łosia, który opowiadał o ciekawych kobietach związanych z regionem. Bohaterkami opowieści prelegent uczynił m. in. zarówno XIX-wieczną pisarkę Łucję Rautenstrauchową – właścicielkę Kobyłki, jak i XX-wieczną pisarkę związaną z Radzyminem – Helenę Boguszewską czy piosenkarkę Martę Martelińską – wołominiankę.