Jesteś tutaj:

Wrześniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Data: 30.09.2021 r., godz. 00.00    229
„Pejzaż w kolorze sepii" to już druga powieść Kazuo Ishiguro omawiana podczas DKK.
Kazuo Ishiguro to brytyjski pisarz japońskiego pochodzenia urodził się 8 listopada 1954 r. w Nagasaki w Japonii. Kiedy miał pięć lat, jego rodzina przeprowadziła się do Anglii. Zdobył wiele nagród literackich, w tym Nagrody Bookera. W 2017 roku został uhonorowany literacką Nagrodą Nobla za całokształt twórczości. Dwie powieści Kazuo Ishiguro zostały zekranizowane - Okruchy dnia z Anthonym Hopkinsem i Emmą Thompson oraz Nie opuszczaj mnie z Keirą Knightley i Carey Mulligan.

Akcja książki rozgrywa się w dwóch przestrzeniach: powojennym Nagasaki oraz w czasach późniejszych w Wielkiej Brytanii. Książka nie należy do tych łatwych i przyjemnych. Autor prowadzi nas przez meandry życia codziennego bohaterów naznaczonych piętnem wojny. Porusza tematy jak samobójstwo, samotność, wyrzuty sumienia, pozorne szczęście, wyobcowanie. W książce nic nie jest oczywiste, nic nie ma zakończenia, jest wiele niedopowiedzeń. Ishiguro celowo zostawia czytelnikowi miejsce, by pobudzić jego wyobraźnię.

Książkę polecamy wielbicielom Kazuo Ishiguro, lubiącym jego styl pozornie prosty, niezwykle delikatny i zawsze ze wspaniałą narracją.

Cytat z książki:
„Nie jest ważne ile ktoś ma lat, liczy się to czego doświadczył. Można dożyć setki i nie doświadczyć niczego”.