Jesteś tutaj:

Kulturalne atrakcje obchodów Bitwy Warszawskiej w Radzyminie

Data: 20.08.2021 r., godz. 12.00    230
Biblioteka zrealizowała na zlecenie Gminy Radzymin znacznie bogatszy niż w latach poprzednich program obchodów 101. Rocznicy Bitwy Warszawskiej.
Na 2021 rok (z uwagi na trwającą w ubiegłym roku pandemię) przeniesione zostały najbardziej spektakularne i wyjątkowe elementy obchodów, które miały się odbyć w 100. rocznicę Bitwy: inscenizacja historyczna w centrum miasta oraz unikalny symfoniczny koncert The Best of Piotr Rubik.

Zaprezentowany w Radzyminie koncert symfoniczny to najnowsze, przebojowe oratorium Piotra Rubika do słów Zbigniewa Książka. Wyjątkowy koncert z udziałem solistów, chóru i orkiestry – łącznie blisko 100 osób. Dyrygował osobiście i prowadził cały koncert Piotr Rubik. Obok Piotra Rubika wystąpili soliści (Zofia Nowakowska, Marta Moszczyńska, Agnieszka Przekupień, Michał Gasz, Grzegorz Wilk, Michał Bogdanowicz ), znany i ceniony aktor Jakub Wieczorek (jako narrator), połączone Chór Garnizonowy z Kielc i Wrocławski Chór Akademicki oraz Orkiestra Filharmonii Dolnośląskiej z Jeleniej Góry.

Kompozytor Piotr Rubik i poeta Zbigniew Książek, soliści, chórzyści i orkiestra przypomnieli wszystkim zebranym przed sceną, że w otaczającym na świecie najważniejsze są piękno, prawość i miłość. Wykonane brawurowo, z wielkim rozmachem PIEŚNI SZCZĘŚCIA były hołdem złożonym wrażliwości, umiejętności odczuwania i temu co najważniejsze - miłości. Jak powiada św. Paweł: „Gdybym mówił językami ludzi i Aniołów (...) a miłości bym nie miał - byłbym niczym”...

Koncert śledziły na żywo tysiące widzów zebranych w centrum Radzymina. By uczestniczenie w koncercie było pełniejsze, ciekawsze, obok sceny ustawiony był duży telebim o bardzo dobrej rozdzielczości, na którym można było śledzić transmisję telewizyjną na żywo realizowaną z 4 kamer przez zespół lokalnej Telewizji Zielonka.

Dla radzymińskiej młodzieży, dzień wcześniej tj. 14 sierpnia biblioteka zorganizowała koncert o nazwie #ScenaMłodych. Był to koncert podczas którego wystąpiły gwiazdy młodego pokolenia czyli Tomash, Magda Bereda oraz zwyciężczyni Eurowizji Junior z 2019 roku Viki Gabor. Tłumnie zgromadzoną publiczność rozgrzało lokalne z trio YoungNight, w którego skład wchodzą Paulina Jankowska, Antoni Parzychowski oraz Aleksander Parzychowski.

W dniach 14-15 sierpnia w godzinach 14:00-19:00 działała Strefa Dziecięca. Dzieci mogły tworzyć budowle z klocków Lego lub drewnianych klocków Linden, uczestniczyć w warsztatach archeologicznych. Tworzyć w kąciku artystycznym, robić figurki gipsowe, ozdabiać torby ekologiczne, tworzyć biżuterię, przypinki, uczestniczyć w eksperymentach laboratorium. Z nowoczesnych form rozrywki przygotowaliśmy dla dzieci gogle vr, matę taneczną oraz konsole retro. Dzieci mogły również skorzystać z gry w laserowy paintball tzw. laser tag. Dopełnieniem całej strefy był dmuchany zamek, zjeżdżalnia, i karuzela. Dla maluchów przygotowany został specjalny kącik, w którym dzieci bawiły się pod czujnym okiem animatorów a dla rodziców strefa relaksu.

Koncerty i atrakcje zostały sfinansowane ze środków Gminy Radzymin. Koncert "The Best of Rubik" został dofinansowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.